Haber
Giriş Tarihi : 09-08-2018 23:59   Güncelleme : 09-08-2018 23:59

Giresunlular 1 Eylülde Afyonkarahisar'da Şehitleriyle Buluşuyor

81 İlin Giresun hariç başka bir şehirde şehitliği yok. Giresunlular Şehitleriyle yaşıyor, Afyonkarahisar'da şehitleriyle buluşuyor.

Giresunlular 1 Eylülde Afyonkarahisar'da Şehitleriyle Buluşuyor

İstiklal savaşında Giresun'dan Afyonkarahisara giden Topal Osman Ağa emrindeki 47. Gönüllü Alay, 26 Ağustos 1922 tarihinde gece başlayıp 36 saat süren taarruz sonunda yunan ordusunu Afyonkarahisar Sivritepe mevkiinden attılar. Bu muharebe sırasında 14 Giresunlu ise şehit düştü. 47. Gönüllü Alay aynı gün şehitlerini Sivritepe'ye defnederek yunan ordusunu kovalamaya devam ettiler.

Kurtuluş savaşında gönüllü olan ve bu topraklarda savaşmış Giresun Muharipler birliği üyesi Giresunlu Gazi Ahmet Halis Asal, hem savaş alanını gezmek hem de şehit düşen arkadaşlarının mezarlarını ziyaret için 1964 yılında Doğanlar Köyüne gelerek Sivritepe 'de ki mezarları ziyaret etmiş. Doğanlar köyünde misafir olan Asal, burada yatan arkadaşlarına bir şehitlik yaptırmaya karar vermiş.

Ahmet Halis Asal'ın teşebbüsü ve Giresun Belediyesi emekli General Doktor Ali Rıza Erkan, Afyonkarahisar Valisi Ahmet Balkan ile batı menzil komutanlığının yardımıyla 1967 yılında şehitlik inşa edilmiş. Günümüze kadar çeşitli düzenlemeler ve çalışmalar sonucunda bu günkü haline getirilen şehitliğe, son yıllarda Giresun Federasyonunun sahip çıkması ile birlikte binlerce Giresunlu buraya adeta akın etmektedir. Topal Osman Ağanın 47. Gönüllü Alay kahramanlarını unutmayan Giresunlular, her yıl yollara düşerek, Afyonkarahisar İscehisar'daki Giresun Şehitliğini ziyaret ediyorlar.

Giresun Federasyonu, Afyon'da şehit düşen şehit atalarını ziyaret için 30 Ağustos Zafer haftasında binlerce Giresunluyla düzenli olarak her yıl ziyaret ve anma törenlerini organize ediyordu. 2018 Yılı Zafer haftasının Kurban bayramına denk gelmesi dolayısı ile anma törenleri 1 Eylül 2018 Cumartesi gününe alındı.

"Giresunlular Şehitleriyle Yaşıyor" sloganı ile 1 Eylül 2018 Cumartesi günü düzenlenecek törene İstanbul ve diğer şehirlerden Afyonkarahisar'a otobüslerle gidecek olanlar Giresun Federasyonu ile irtibata geçmeleri gerekiyor.

İRTİBAT TELEFON:0505 570 28 28

www.sebingundem.com