Giresun
Giriş Tarihi : 23-08-2020 09:06   Güncelleme : 23-08-2020 09:32

Giresun'un ilçelerinde sel felaketi

Giresun'un ilçelerinde etkili olan yağmur sonucunda meydana gelen sel felaketi dolayısı ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu incelemelerde bulunmak üzere Giresun'a geldi.

Giresun'un ilçelerinde sel felaketi

Giresun'un ilçelerinde 137 kg'lık yoğunluğa kadar ulaşan yağmur, Espiye, Tirebolu, Görele, Doğankent, Yağlıdere, Dereli, Güce ve Çaldağ'da yoğun bir yağış meydana geldi.

Giresun'da özellikle Doğankent, Yağlıdere ve Dereli ilçelerinde etkili olan yağış sonrasında Tirebolu-Doğankent karayolunda bulunan menfez çöktü. Yağlıdere'de bazı mahalleler su altında kalırken, aşırı yağış nedeniyle taşan derelerin karayollarını tahrip etmesi nedeniyle vatandaşlar mahsur kaldı. Dereli merkezde sağanak yağış nedeniyle taşan Aksu Deresi, Dereli ilçesinin cadde ve sokaklarını adeta nehre çevirdi. Yol kenarındaki araçlar sel nedeniyle sürüklendi, ortaya korkunç bir manzara çıktı. Sel suları 2 metrenin üzerine kadar tüm merkezi etkisi altına alacak şekilde yükseldi.

Giresun'da yaşanan sel felaketinin ardından gece geç saatlerde Giresun'a gelerek AFAD İl Müdürlüğü'nde yetkililer ile bir afet değerlendirme toplantısı yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, basın mensuplarına yaşanan afet ile ilgili bilgi verdi.

Bakan Soylu, yağmurun öğleden sonra şiddetini arttırdığını ifade ederek “Meteorolojinin bize verdiği bilgilere göre 137 kg. yoğunluğa kadar ulaşan yağmur Giresun ilimizi etkisi altına aldı. Yoğun yağan yağmur sonrası bir çok ilçemizde sel, heyelan ve maalesef ciddi hasarlar meydana geldi.” dedi.

Yoğun yağış sonrasında Dereli merkezde su 2 metrenin üzerine kadar tüm merkezi etkisini alacak şekilde yükseldi. Burada önce 5 vatandaşımızın mahsur kaldığı söylenmişti. Çünkü Dereli'ye ulaşmakta mümkün değil. Dereli'de bir düğün salonunda 20 vatandaşımız ki biraz önce daha güvenli yere alındıkları söylendi. Ama onları kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Yine kapalı olan yollarımız var” diye konuştu.

Tirebolu-Doğankent yolunun kapalı olduğunu kaydeden Bakan Soylu “Maalesef Tirebolu-Doğankent yolunda 5 metrelik bir menfezin çökmesi ve menfezin üstünden araçların geçmesi esnasında 5 jandarmamız bir de operatörümüz kayıp olduğunu söyleyebiliriz. Arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

Görele ve Çanakçı ilçeleri için de uyarılarda bulundu

Bakan Soylu, bölgede yağışların yarın da devam edeceğine dikkat çekerek Giresun'un Görele ve Çanakçı ilçesinde yaşayanlara uyarılarda bulundu. Bakan Soylu “Çanakçı, Görele ve Doğankent'te yağmur yağışı bekleniyor. Vatandaşlarımızın dere kenarlarında bulunmamaları gerekmektedir. Şuanda Görele'de vatandaşlarımıza uyarı anonsları yapılıyor. Toprak yağmura doydu. Bu nedenle hem biz tedbir alıyoruz hem de vatandaşlarımızın tedbirli olmalarını istiyoruz. Şuanda buradan onları uyarmak istiyorum” açıklamasında bulundu.