Giresun
Giriş Tarihi : 06-01-2019 17:21   Güncelleme : 06-01-2019 17:44

Kümbet Yaylasında Kesintisiz Kayak Keyfi

Giresun'un Dereli ilçesi Kümbet Yaylası’nda 5,5 Kilometre kayak pisti açıldı.

Kümbet Yaylasında Kesintisiz Kayak Keyfi

Giresun’un yaz aylarının gözde turizm alanı Kümbet Yaylası’nda kış turizmini geliştirmek amacıyla kızak ve kayak pisti için alan tespiti yapılarak. Kesintisiz yaklaşık 5,5 kilometre uzunluğunda kayak pisti açıldı.

Yayla turizminin her mevsimde yapılabilmesi için her geçen gün yeni projeleri hayata geçiren Giresun Valiliği Turizm Altyapı Hizmet Birliği bu defa Giresun’da ilk defa kayak ve kızak pisti için çalışma başlattı. Giresun Valiliği Turizm Altyapı Hizmet Birliği Müdürü Tamer Uzuner'in gayretli çalışmaları sonucunda açılan pistte, Karadeniz Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Haluk Erdoğan ve kulüp üyeleri tespit edilen alanda kayak yaparak kesintisiz kayak yapılabileceğini test ettiler.

Kümbet Yaylası’ndaki kayak ve kızak pistiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Giresun Valiliği Turizm Altyapı Hizmet Birliği Müdürü Tamer Uzuner “Giresun Yaylaları’nda kış sporlarını geliştirmek buralarda yapılabilecek aktiviteleri artırmak, kış aylarında buralara gelen turistlere eğlenceli zaman geçirmeleri ve kayak yapmalarına imkan sağlamak amacıyla toplam 5,5 kilometre uzunluğunda parkur hazırlayarak geçen hafta denemelerini yaptık. Ortaya, Kayak parkurunun yanı sıra, foto safari yolu ve trekking rotası çıktı. Burada ocak ayından itibaren kış sporları yapılabilir. Bundan sonra da ilimizde kış ve yaz aktiviteleriyle turizm potansiyelini artırma çalışmalarımız olacaktır” dedi.

GİRTAB Müdürü Tamer Uzuner, mart ayı sonuna kadar kızak parkuruna 5 bin turist hedeflediklerini söyleyerek, parkurun dünyada eşi benzeri bulunmayan bir uzunluğa sahip olduğunu kaydetti.

Uzuner yaptığı açıklamada, “Giresun ilinden 54 kilometre mesafede Kümbet Yaylası'nda artık doğal bir kızak ve kayak parkurumuz var. Bu gün gerek Giresun Üniversitesi'nden gerekse çevre illerden gelen misafirlerimiz var. Misafirlerimiz bu doğal parkurun içerisinde 5,5 kilometrelik bir parkuru 1 saat boyunca durmaksızın kayarak müthiş bir eğlence yaşayacaklar. Geçtiğimiz hafta biz parkurda zemin denemeleri yaptık, artık zeminin oturduğunu düşünüyoruz. Bu haftadan itibaren Kümbet Yaylası'nda, kızakla ilgili parkurda ciddi bir kış turizmi aktivitesi bekliyoruz” dedi.