Haber
Giriş Tarihi : 31-08-2021 11:11   Güncelleme : 31-08-2021 11:01

KYK başvuru tarihleri belli oldu mu? 2021 KYK yurt başvuruları ne zaman hangi tarihte alınacak?

Binlerce üniversite öğrencisini yakından ilgilendiren KYK yurt başvuruları hakkında adayların araştırmaları devam ediyor. YKS tercihlerinin sona ermesi ile birlikte Üniversite'ye yerleşmeyi bekleyen adaylar bulundukları illerden farklı illere eğitim almak için gidecek. Binlerce üniversite öğrencisini yakından ilgilendiren KYK yurt başvuruları hakkında adayların araştırmaları devam ediyor. Gençlerin bu süreçteki en önemli ihtiyacı ise konaklama olarak öne çıkıyor. Giresun ve Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk gibi ilçeleri tercih edecek öğrencilerin en büyük sorusu konaklama. Konaklama ihtiyacını KYK yurtlarında gerçekleştirmek isteyen adaylar başvuru işlemlerinin hangi tarihler arasında alınacağı sorusuna yanıt arıyor. Peki KYK 2021 yurt başvuruları hangi tarihler arasında alınacak?

KYK başvuru tarihleri belli oldu mu? 2021 KYK yurt başvuruları ne zaman hangi tarihte alınacak?

KYK yurt başvuruları ne zaman hangi tarihler arasında alınacak sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. YKS tercihlerinin 20 Ağustos'ta sona ermesinin ardından binlerce üniversite öğrencisi adayı bulundukları illerden farklı illerde eğitim almak için farklı şehirlere gidecek. Üniversite öğrencilerinin en önemli ihtiyaçları arasında yer alan konaklama konusunda hem en uygun en kaliteli hizmet veren KYK yurtları aynı zamanda fakültelerin bulunduğu adrese yakın bulunması nedeniyle ilk tercih sebebi oluyor. Peki KYK yurt başvuru tarihleri belli oldu mu, ne zaman alınacak?

 

KYK YURT BAŞVURULARI HANGİ TARİHLER ARASINDA ALINACAK?

KYK yurt başvuru tarihleri henüz açıklanmadı. Başvuruların 20 Ağustos tarihinde sona ermesinin ardından gözler Kredi ve Yurtlar Kurumu’na çevrildi. Kredi Yurtlar Kurumu tarafından Yurt başvuru tarihlerinin açıklanmasının ardından haberimiz güncellenecektir.

 

KYK YURT BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

KYK yurt başvuruları resmi site üzerinden yayımlanacak olan link üzerinden e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Öğrencilerin bu adımda bilgilerini eksiksiz ve doğru olarak yapmaları istenecek.

 

 

KYK YURT BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

1) Öğrencinin, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması,

 

2) Öğrenci ailesinin Kurum yurdunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi (Sağlık Kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engeli olduğu tespit edilen öğrenciler, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayan ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler hariç)

 

3) Öğrencinin, taksirli suçlar hariç, herhangi bir suçtan dolayı hakkında 6 ay ve daha fazla hapis cezası ile kesinleşmiş mahkûmiyeti bulunmaması,(Cezası tecil edilenler hariç)

 

 

4) Cezası tecil edilmiş olsa bile, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Bölümü ile Dördüncü Kısımda düzenlenen suçlardan hüküm altına alınmamış olması ve bu suçlardan haklarında açılan derdest kamu davası bulunmaması,

 

5) Öğrencinin, Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından "Süresiz çıkarma cezası" veya öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması,

 

6) Uluslararası öğrencilerin öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermesi,

 

7) Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması,

 

8) Öğrencinin, toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmaması gerekmektedir.