Şebinkarahisar Haber Merkezi - Şebinkarahisar Haberleri
HV
18 MAYIS Çarşamba 20:19

Modern Kapama Kuşburnu Bahçeleri Kuruluyor

Adı kuşburnu ile özdeşleşen ve kuşburnu meyvesinin gen merkezi olarak kabul edilen Gümüşhane'de kapama kuşburnu bahçeleri kuruluyor.

Gündem
Giriş Tarihi : 25-04-2022 12:58   Güncelleme : 25-04-2022 13:00
Modern Kapama Kuşburnu Bahçeleri Kuruluyor

Adı kuşburnu ile özdeşleşen ve kuşburnu meyvesinin gen merkezi olarak kabul edilen Gümüşhane'de kapama kuşburnu bahçeleri kuruluyor.

Tarım ve Orman Bakanlığının bitkisel üretim alanında uyguladığı Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan 'Kuşburnu Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında Şiran ilçesinde 5 bin adet sertifikalı kuşburnu fidanı dağıtımı yapıldı.

Dağlarında Türkiye'deki 27 tür kuşburnu bitkisinden 17'sinin doğal olarak yetiştiği Gümüşhane'de hazırlanan proje kapsamında Şiran ilçesinde 18 üreticiye yüzde 75 hibe destekli 5 bin adet sertifikalı kuşburnu fidanı dağıtımı yapılarak 34 dekar alanda modern kapama kuşburnu bahçeleri kurulacak.

Planlı kalkınmanın getirdiği hayat standartlarındaki yükselme, dengeli ve doğal beslenme konusundaki toplumdaki bilinçlenme sonucu kuşburnu ürünlerine olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Kuşburnu c vitamini bakımından çok önemli bir üründür. 100 gram kuşburnu bir kasa portakala eşdeğer c vitamini deposudur. İnsan yaşamı için son derece önemli bir besin kaynağı olan ve c vitaminini bünyesinde bulunduran kuşburnu meyvesi, geniş bir kullanım ve tüketim alanına sahip bir bitkidir. Aile fertlerinin hemen hepsinin bu işi yapabilmesi ve her seviyedeki iş gücünü değerlendirmesi, en az sermaye ile kar sağlayan, geniş bir kuşburnu meyvesi potansiyeline sahip olan Gümüşhane’de, yaklaşık bin 500 ton kadar kuşburnu rezervi bulunmaktadır. Kuşburnunu işleyerek mamul ürün haline getiren 6 adet işleme tesisi bulunmaktadır. Ayrıca toplanan kuşburnu meyvelerin bir kısmı halk tarafından geleneksel yöntemlere göre hazırlanan marmelat, şurup, çay gibi isimler altında değerlendirilmektedir. Gümüşhane’de istihdam ve katma değer oluşturacak modern kapama bahçeler kurarak bu projelerin çiftçilerin talebi doğrultusunda önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

Hüseyin Şenel OdacıHüseyin Şenel Odacı