Haber
Giriş Tarihi : 08-08-2019 18:38   Güncelleme : 12-08-2019 16:36

Şebinkarahisar Depreme Hazırmı?

Şebinkarahisar’da 2,5 büyüklüğünde meydana gelen deprem büyük korkuya sebep oldu.

Şebinkarahisar Depreme Hazırmı?

Şebinkarahisar'da meydana gelen ve merkez üssü Şebinkarahisar olan 2,5 büyüklüğündeki deprem korkuttu.

Şebinkarahisar’da meydana gelebilecek daha büyük depreme karşı alınacak önlem ve hazırlıklarının bir an önce gözden geçirilmesi gerekiyor.

15 Kasım 2011 tarihinde Şebinkarahisar depreme hazır mı?  Başlığıyla bir yazı kaleme almış konuyu gündeme getirmek istemiştik.

ŞEBINKARAHISAR DEPREME HAZIR MI?

Her nedense depremle adeta kardeş olan ülkemizde, olaylara kadercilik anlayışı ile yaklaşıp gerekli tedbirleri bir türlü alamıyoruz. Yıllardır siyasilerin oy kaygıları ile cesur kararlar almayı ihmal etmeleri, yetkililerin ise yapılması gerekenleri sürekli ertelemeleri ve denetimleri aksatmaları depremin istenmeyen sonuçlarının ülkemizde çok daha fazla görülmesine neden olmaktadır. Deprem sonucunda yıkılan konutları yapanları deprem suçlusu ilan ederek isin kolayına kaçıyor ve depremin tek suçlularının onlar olduğunu ilan ediyoruz.

Maalesef eskiden olduğu gibi günümüzde de büyük ve yıkıcı depremlerle karşılaşıyoruz. Bundan sonrada karşılaşmaya devam edeceğiz. Araştırmacılar "Türkiye bir deprem ülkesi, büyük bir deprem olduktan sonra uzun süre deprem olmuyorsa yedi şiddetinden daha büyük bir deprem olma olasılığı her zaman çok yüksektir. Bizimde bu depremlere hazırlıklı olmamız gerekir" diyorlar. Ayrıca bu hazırlıkların sadece deprem sonrasında yapılacak yardımların bölgeye ulaştırılması olmadığını, esas olarak deprem öncesinde yapılacak çalışmalar olduğunu da ifade etmektedirler. Büyük şehirlerimizde önlem olarak kentsel dönüşümler konuşulurken, bizim ise geçmişte Şebinkarahisar’da yaşanan depremler aklımıza geliyor. Şebinkarahisar’da önemli sayıda insanimizi kaybettiğimiz büyük Erzincan depreminin üzerinden 80 yıl geçti. 28 Aralık 1939 yılında meydana gelen deprem Şebinkarahisar’a 124 km mesafede olmasına rağmen ilçemizin çok büyük kayıplar vermesine neden olmuştur. Bölgede 1451 kişi hayatını kaybetmiş, şehirdeki binaların %90'ı oturulamayacak duruma gelmiştir. Olası büyük bir depremin ve Şebinkarahisar’ın heyelan bölgesinde olmasını da birlikte değerlendirdiğimizde ilçemizde ortaya çıkaracağı sonuçlarını düşünmek bile istemeyiz.

Doğal olarak aklımıza "Şebinkarahisar depreme hazır mı?" sorusu geliyor. Şebinkarahisarlı yöneticilerimiz olası bir depremden en az hasarla çıkmak için yapılması gerekenleri acilen hayata geçirmelidirler. Deprem olmadan Şebinkarahisar da kentsel dönüşüm projelerinden kendi payına düseni almalıdır. Deprem bölgesinde olan şehrimizde bundan sonra yapılacak binaların sağlam zeminlerde kurulması sağlanmalıdır. Eski yerleşim alanlarındaki binaların bir an evvel depreme dayanıklı hale getirilmesi için vatandaşların yapacağı çalışmalara destek verilmelidir.

Özet olarak Şebinkarahisar’da deprem olduktan sonra değil deprem öncesinde tedbir almak için gerekli çalışmalar bir an önce başlatılmalıdır.

Hüseyin Şenel Odacı

15 Kasım 2011