ŞEBİN GÜNDEM
HV
29 MART Çarşamba 22:44

Şebinkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Odası'ndan Et Fiyatlarına Müdahale

Şebinkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Odası, kontrolsüz şekilde yükseltilen et fiyatlarına müdahale etti.

ŞEBİNKARAHİSAR
Giriş Tarihi : 27-02-2023 19:13   Güncelleme : 27-02-2023 19:27
Şebinkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Odası'ndan Et Fiyatlarına Müdahale

Şebinkarahisar Esnaf Odası Başkanı Oktay Alp konu ile ilgili kamuoyuna yazılı bir açıklama yaptı.

KAMUOYUNA DUYURULUR

Kıymetli halkımız 18.01.2023 Tarihinde Şebinkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odası olarak, Belediye Başkanlığı meclis toplantı salonunda piyasada teşekkül edecek et fiyatlaması ile ilgili bir toplantı düzenledik. Bu toplantıyı Belediye Başkanlığımız Yöneticileri, İlçe Tarım Müdürümüz, Ziraat Odası ve Tarım Kredi Kooperatifi Müdürlerimiz, besi üreticileri, yem-saman tedarikçileri, kasap esnafı, zabıta ve halktan arkadaşlarımızın katılımıyla icra ettik. Et fiyatı üzerine her kesim temsilcilerinin görüş ve önerilerini aldık. Besicilerin bir hayvanın yetiştirilmesi sürecini ayrıntılarıyla tartıştık (canlı hayvanın kesime gelene kadar olan beslenme giderlerini, her türlü bakım işçilik veteriner hizmetleri v.b. tüm giderler), kasap esnaflarımızın bir hayvanın pazardan satın alınışından tezgâhta satılmasına kadar geçen sürede ortalama canlı kesim maliyetinin 135,00 TL olduğu sonucuna vardık, Bu maliyete her türlü sgk, veragiler, kira v.b eklendiğinde 1 KG Kıyma Et fiyatının kasap tezgâhında satış maliyetinin 167,58 TL olduğuna tüm katılımcıların onayıyla karar verildi, üzerine eklenen kar ile birlikte 1KG Kıymanın satış fiyatının 185.00 TL, 1 KG Kuşbaşı 195.00 TL olması gerektiğine karar verdik, güncellenen yeni fiyatlar Giresun Esnaf Odası başkanlığına sunularak onay alınmış, izleyen iş takviminde yenilenen fiyatlarla et satışlarımız (Kaymakamlık ve Belediyeye bilgi amaçlı gönderilen evrak sonucu ) halka açılmıştır.

24.02.2023 günü itibariyle şahsım ve yönetim kurulu arkadaşlarımın aranarak etin kg fiyatının 240.00 TL satış gördüğü bilgisi tarafımıza verilmiştir. Bu ihbarlar doğrultusunda gün içerisinde ilçemizde kasaplık yapmakta olan arkadaşlara giderek 1 KG Kıyma talebinde bulunduğumda gerçekten de söylentilerin doğru olduğu sonucuna üzülerek ulaştım. Kıymetli halkımız Bizler esnaf odaları olarak ahilik kültüründen gelen, dürüstlüğü, yardımseverliği, hakkı hukuku yaşayan ve yaşatan bir kurumuz, adalet terazisinin bir kefesinde halkımız, diğer kefesinde esnaflarımız vardır

Bizler tüm bu çalışmaları yaparken gayemiz zaten alım gücünün düştüğü günümüz piyasa şartlarında

Halkımızın en uygun fiyattan et yiyebilmesini sağlamaya çalışırken, esnaflarımızın da kesinlikle zarar etmesinin önüne geçmektir. Şimdi piyasada hemen hemen tüm ekonomik veriler durağanken ne oldu da kasap esnaflarımız kendi kafalarına göre ete zam yaptılar uzun süredir döviz kurları, altın petrol v.b. piyasada fiyatları etkileyen baş aktörler stabilken ete durduk yere zam niye ???

SONUÇ OLARAK kasap esnaflarımız belirlediğimiz et fiyat tarifelerinden farklı bir fiyatla satış yapmaya devam etmeleri halinde cezai müeyyide ile karşılaşacaklardır.

Devletin bizlere vermiş olduğu bu yetki çerçevesinde Esnaf ve sanatkârlar odasının Fiat tarifesi üzerinde hiçbir esnafımızın satış yapma yetkisi yoktur.

KAMUOYUNA ÖNEMLE DUYURULUR

OKTAY ALP

ŞEBİNKARAHİSAR ESNAF VE SANATKARLAR ODASI

BAŞKANI

 

HüseyinHüseyin