Haber
Giriş Tarihi : 29-02-2020 19:10   Güncelleme : 29-02-2020 19:19

Şebinkarahisar'a Kardiyoloji Servisi Kurulamaz mı?

Son yıllarda artan kalp krizi vakalarında hastaların, Şebinkarahisar’dan Sivas ya da Giresun’a sevk edilmesi yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi…

Şebinkarahisar'a Kardiyoloji Servisi Kurulamaz mı?

Şebinkarahisar'da Kalp Krizi geçiren hastalara ilk müdahale Şebinkarahisar Devlet Hastahanesinde yapılıyor, kardiyoloji servisi olmadığından hasta üç saatlik mesafede bulunan Sivas ya da Giresun'a sevk ediliyor. En son Muharrem Keskin'in Giresun'a sevk edilmesi ve yolda vefatıyla yaşanan bu durum Şebinkarahisar'da yaşayan ve yaz aylarında Şebinkarahisar'a gidecek vatandaşlar arasında tedirginlik yaratmaya başladı.

Kalp krizine üç saat gecikmeyle müdahale…

Sivas ve Giresun’a sevki nedeniyle kalp krizi geçiren hastalara en iyi ihtimalle 3 saat gecikmeyle müdahale edildiğini söyleyen Şebinkarahisarlı vatandaşlar, hastalarını çoğu zaman yollarda kaybettiklerini ve Şebinkarahisar’da bu hastalara müdahale edilebilecek bir yoğun bakım ünitesinin olması durumunda, birçok hastanın kurtulabileceğini söylüyorlar. Bu ihtiyacın sadece Şebinkarahisar için değil, diğer ilçeler Alucra ve Çamoluk içinde geçerli olduğunu söyleyen vatandaşlar, Şebinkarahisar’a acilen Kardiyoloji Yoğun Bakım Ünitesi’nin kurulması gerektiğini ifade ediyorlar.

Şebinkarahisar Devlet Hastanesi’ne Kardiyoloji Yoğun Bakım Ünitesi kurulamaz mı?

Erken müdahale ile sağlıklarına kavuşabilecek olan Şebinkarahisar ve Kelkit vadisinin diğer ilçelerindeki hastalar, çoğu zaman Sivas ya da Giresun'a sevk edilmesi nedeniyle yollarda hayatlarını kaybediyor. Son yıllarda önemli yatırımlar alan Şebinkarahisar Devlet Hastanesi, fiziki olarak bu ünitenin kurulmasına müsait. Hastaneye kurulacak olan Kardiyoloji Yoğun Bakım Ünitesi birçok hastaya erken müdahaleyi de beraberinde getirecektir. Ayrıca Şebinkarahisar ve Kelkit vadisinin diğer ilçelerinden, komşu illere hasta sevki de duracaktır.  

Çözüm yolları…

Sağlık bakanlığı aracılığı ile Şebinkarahisar Devlet Hastanesi’ne Kardiyoloji Yoğun Bakım Ünitesi kurulabilir. Veya devlet vatandaş işbirliği ile acilen kurulması gereken kardiyoloji yoğun bakım ünitesi ilçemize kazandırılabilir.  Şebinkarahisar Sivil Toplum Kuruluşları, daha önce diyaliz ünitesinin kurulması, Şebinkarahisar Meslek Yüksek Okulu binalarının yapılması, Şebinkarahisar Devlet Hastanesi’ne diyaliz hastalarının taşınması için minibüs alınmasındaki duyarlılığını göstererek bu ünitenin kurulmasına da öncülük edebilir.

En son örnek Muharrem Keskin…

Bu ihtiyacın acil olduğunu bize bir kez daha hatırlatan rahmetli Muharrem Keskin oldu. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Şebinkarahisar’da kalp krizi geçiren Muharrem Keskin, Şebinkarahisar’da Kardiyoloji Yoğun Bakım Ünitesi olmadığından Giresun’a sevk edilmiş ancak yolda yeniden kriz geçirerek Giresun'a ulaşamadan Dereli devlet hastahanesinde hayatını kaybetmişti.

Hüseyin Şenel Odacı

www.sebingundem.com