Haber
Giriş Tarihi : 17-08-2021 21:46   Güncelleme : 17-08-2021 21:46

Şebinkarahisarlı doktorun fotoğrafı NASA sergisinde

Şebinkarahisarlı Türk astronomi fotoğrafçısı Dr. Mehmet Hakan Özsaraç'ın, Hubble Uzay Teleskobu'nun çektiği siyah beyaz görüntüyü renklendirdiği fotoğraf, NASA tarafından "Dünya'da Günün Astronomi Fotoğrafı" seçildi.

Şebinkarahisarlı doktorun fotoğrafı NASA sergisinde

Şebinkarahisarlı Türk astronomi fotoğrafçısı hemşehrimiz Dr. Mehmet Hakan Özsaraç'ın, Hubble Uzay Teleskobu'nun çektiği ham görüntüyü işleyerek renklendirdiği fotoğraf, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından "Dünya'da Günün Astronomi Fotoğrafı" seçilerek internet sitesinde paylaşıldı.

 

Samsun'da aile hekimi olarak görev yapan Dr. Özsaraç, yaptığı açıklamada, tıp doktorluğu mesleğinin yanı sıra profesyonel olarak hattatlık yaptığını, klasik Türk müziği ve fotoğrafçılıkla ilgilendiğini, analog fotoğraf makinesi, yazma eserler ve taş plak koleksiyonculuğu ile uğraştığını söyledi.

 

 

İlkokul yıllarında, öğretmen olan babasının okuması için aldığı uzay hakkındaki kitaplarla astronomiye merak saldığını anlatan Özsaraç, babaannesinin hacdan getirdiği bozuk slayt makinesinin merceklerinden teleskop yaparak ayın kraterlerini ve yıldızları incelediğini, o günlerde şehir ışıkları fazla olmadığı için Samanyolu'nun (Güneş sisteminin de bulunduğu gök ada) ihtişamını saatlerce seyre daldığını dile getirdi.

 

Özsaraç, fotoğraf hobisinin 23 yıl önce başladığını, bugüne kadar sayısız ay fotoğrafı ve Samanyolu fotoğrafı çektiğini belirtti.

 

 

Astronomik cisimlerin, gök olaylarının ve gece gökyüzü alanlarının fotoğraflanması olan astrofotoğrafçılık merakı ve üzerinde çalıştığı fotoğrafın NASA tarafından "Dünya'da Günün Astronomi Fotoğrafı" seçilmesiyle ilgili Özsaraç, şunları aktardı:

 

"İşlerimin yoğunluğu nedeniyle fazla dışarı çıkma fırsatım yok. Evimin konumu da uzayı fotoğraflamaya hiç uygun değil. Bundan 6 ay önce NASA'nın internet sayfalarında gezinirken 1990'da uzaya gönderilen Hubble Uzay Teleskobu'nun çektiği fotoğrafların işlenmemiş hallerinin halka açık olduğunu ve bu fotoğrafları işleyip paylaşan az sayıda astrofotoğrafçılar olduğunu öğrendim. Hubble Uzay Teleskobu'nun halka açtığı fotoğraflar, yüksek çözünürlükte ve siyah beyaz halde. Fotoğrafı işlerken belli metotlar ve programlar kullanmamız gerekiyor. Fotoğrafın ham halinde, görünen hiçbir şey yok. Uzayda bulunan hidrojen, oksijen, sülfür gibi maddeleri görünür kılabilmek için belli filtreler uygulanıyor. Her katmanı görebilmek için ayrı renklere ihtiyacımız var. Bu süreçle amaçladığımız aslında, teleskopun çektiği fotoğrafın ilk haline ulaşabilmek."

Kaynak: AA