Haber
Giriş Tarihi : 22-07-2020 11:00   Güncelleme : 22-07-2020 11:27

Şebinkarahisarlı Kurbancılar İstanbul'da

Şebinkarahisar'dan getirilen Büyükbaş ve Küçükbaş Kurbanlıklar İstanbul Avrupa ve Anadolu yakasında görücüye çıktı.

Şebinkarahisarlı Kurbancılar İstanbul'da

Şebinkarahisar'ın erimez ve çalgan yaylalarında doğal ortamlarda yetiştirilen kurbanlıklar müşterilerini bekliyor. Şebinkarahisarlı Kurbancılar İstanbul'da.

Şebinkarahisarlı besiciler Kurban Bayramına sayılı günler kala, bir yıl boyunca emek verip yetiştirdikleri kurbanlıklarını İstanbul'un çeşitli bölgelerinde görücüye çıkarttılar. Vatandaşlar tarafından özellikle tercih edilen Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk'tan gelen kurbanlık büyük ve küçükbaş hayvanlar her sene olduğu gibi bu senede müşterilerini bekliyor.  Kurbanlıklar Anadolu yakasında ve Avrupa yakasında satışa çıkarıldı. Özellikle kurban alacakların hemşehrilerini tercih ederek üreticilere destek olmaları gerekir. 

Avrupa yakasında Kağıthane Belediyesi Kurban satış pazarında bulunan Besici Erdal Öztürk: "Müşteriler kurbanlık hayvanın nereden, hangi bölgeden geldiğine bakıyor" dedi.

Her sene olduğu gibi bu senede Şebinkarahisar'dan Kağıthane Belediyesi Kurban Pazarına kurbanlık hayvanlarını getiren Altınçevreli besiciler Adem Çabukol, Erdal Öztürk ve Altan Öztürk, büyükbaş kurban fiyatlarının geçen seneye göre nerdeyse aynı fiyatlarda olduğunu, Nakliye bedeli ve kurban satış yerlerinin kira fiyatlarının çok yüksek olduğunu bunun maliyetlerini olumsuz yönde etkilediğini ifade ettiler.

Erdal Öztürk, Müşterilerimiz artık kurbanlığın nereden, hangi bölgeden geldiğine bakıyor. Alucra, Çamoluk ve Şebinkarahisar'dan gelen kurbanlıklar her zaman kurban pazarında tercih ediliyor. Yıllardır aynı bölgede ve aynı müşterilerimize satış yapıyoruz. Bunu en büyük nedeni ise hayvanlarımızı tamamen doğal ortamlarda besliyoruz. Yaklaşık 6,7 ay yaylada doğal ortamlarda, Türkiye'nin oksijen depolarından olan Erimez ve Çalgan Yaylalarında beslendiler. Müşterilerimiz Şebinkarahisar ve Kelkit vadisinden gelen kurbanlık hayvanların etinin lezzetini bildikleri için bizim hayvanlarımızı özellikle tercih ediyorlar.

Adem Çabukol; "Hemşerilerimizi çadırımıza davet ediyorum"

Şebinkarahisarlı hemşehrilerine Şebingündem aracılığı ile mesaj gönderen Adem Çabukol, "Şebinkarahisarlı hemşerilerimizi her sene olduğu gibi bu sene de bizden kurbanlık alsınlar veya almasınlar çadırımıza davet ediyorum" dedi. Adem Çabukol; Anadolu'dan getirilen kurbanlıkların zor şartlar altında yetiştirildiğini, besicilerin bu işi tekrar yapmalarının yapacakları satışlara bağlı olduğunu belirterek şöyle dedi. "Yöremizde hayvancılıktan başka yapılacak bir iş yok. Bölgemizde besicilik yapan hemşerilerimizin yılda bir defa getirdikleri kurbanlıklarını Şebinkarahisarlı, Alucralı ve Çamoluklu hemşerilerimiz tarafından alınmış olsa getirilen kurbanlıklar elde kalmaz, yöremize büyük katkısı olur, hatta gelen kurbanlıklar talebi karşılamaz. Bu talebi karşılamak için memleketimizde yeni besiciler bu işi yapmak için cesaretlenir ve bölgemizde hayvancılık üretimine büyük katkısı olur" dedi. Yöremizden İstanbul'a gelen kurbancıları hemşerilerimizin ziyaret etmeleri kurbancılar için büyük moral olmaktadır, bunu ihmal etmesinler dedi.

Haber: Hüseyin Şenel Odacı

KURBAN ALMAK İÇİN İRTİBAT TELEFONLARI

ADEM ÇABUKOL        : 0 537 457 9662

ERDAL ÖZTÜRK         : 0 536 294 2405