Şebinkarahisar
Giriş Tarihi : 27-08-2021 22:37   Güncelleme : 27-08-2021 22:49

Tarihi Şebinkarahisar Kalesi’nin bayrağı değiştirildi

Son Dakika: Tarihi Şebinkarahisar Kalesi’nde dalgalanan Türk Bayrağı’nın, Şebinkarahisar Belediyesi tarafından değiştirilmesi ilçede memnuniyet yarattı. Şebinkarahisar Kalesi hangi döneme ait? Şebinkarahisar Kalesi nerede?

Tarihi Şebinkarahisar Kalesi’nin bayrağı değiştirildi

Pontus, Roma, Bizans, Selçuklu, Mengücekli ve Osmanlı dönemlerinde bölgenin en önemli kalesi olma özelliğini taşıyan ilk bakışta direksiz ve serensiz kalyon gemi gibi görünen Tarihi Şebinkarahisar Kalesi’nde dalgalanan Türk Bayrağı, Şebinkarahisar Belediyesi tarafından değiştirilmesi ilçede memnuniyet yarattı.

 

 

Şebinkarahisar Belediyesi’nden yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi.

İlçemizin sembollerinden tarihi kalemizde dalgalanan bayrağımız yenisi ile değiştirildi. Yoğun rüzgar sebebiyle zarar gören bayrağımız, belediye personelimizce sık sık yenisi ile değiştiriliyor.”

 

 

EVLİYA ÇELEBİ’NİN SEYEHATNAMESİ’NDE TARİHİ ŞEBİNKARAHİSAR KALESİ

Şebinkarahisar Kalesi'ni, 1647 yılında kente gelen Evliya Çelebi Seyahatname’sinde Şebinkarahisar Kalesi'ni şöyle tanımlıyor. "Yüksek bir dağın tepesinde yedi köşe kaledir. İlk bakışta direksiz ve serensiz kalyon gemi gibi görünür. Üç kat demir kapıları vardır. Gece gündüz bekçilerle korunur. Çünkü Karadeniz'e yakın köylerin halkı kazak korkusundan mallarını hep bu kaleye saklamışlardır. 70 kadar ev vardır ama evleri dardır. Bu kalede bir de Fatih Camisi vardır. Diğer camileri ve hayır kurumları aşağıdadır."