Şebinkarahisar
Giriş Tarihi : 03-07-2019 22:09   Güncelleme : 03-07-2019 23:44

Taşhanlar Şebinkarahisar’ın Hafızası Olabilir

Restorasyonu devam eden Taşhanlar tamamlandığında Şebinkarahisar’ın kimliğini ön plana çıkarıp geçmişi geleceğe taşımalı.

Taşhanlar Şebinkarahisar’ın Hafızası Olabilir

ŞEBİNKARAHİSAR:  2018 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Restorasyonuna başlanan Taş hanların tamamlanmasıyla birlikte geleneksel Şebinkarahisar el sanatlarının burada hayata geçirilmesi, tarihi geçmişimizi günümüze taşıyarak geleceğe önemli katkı sağlanabilir.

Şebinkarahisar Halk Eğitimi Tamzara dokuma kursu buraya taşınmalı. Geçmişte Saraççılık, Mazmancılık, Semercilik, Çulhacılık, Kalaycılık, Nalbantlık, Dokumacılık ve demircilik gibi meslekleri icra edenleri mankenlerle canlandırmaları yapılarak, kullandıkları el aletleri, masa ve tezgahları burada sergilenebilir.

Bir bölümüne kafeterya, bir bölümüne resim, fotoğraf, yöresel el işlemelerinin sergilenebileceği sergi alanı yaparak, Taş hanları işlevsel hale gelmesiyle birlikte Fatih Camisi ile bütünleştirip tarihi bölge hareketlendirilebilir.

Şebinkarahisar’ın bir mazisi, hafızası olması ve bunların genç kuşaklara aktarılması açısından Taş hanlar önemli bir tarihi görevini yerine getirmiş olur.

www.sebingundem.com