Giresun
Giriş Tarihi : 23-02-2021 01:22   Güncelleme : 23-02-2021 01:22

Vali Ünlü “Tedbirlere uymak vicdani sorumluluktur"

Giresun’da Kovid-19 salgınıyla mücadelede alınan tedbirlerin uygulanmasına yönelik denetim gerçekleştirdi. Giresun Valisi Enver Ünlü, Yaptığı açıklamada, “Salgın bitene kadar tedbirlerden taviz vermeden mücadelemizi sürdüreceğiz. Tedbirlere uymak vicdani sorumluluktur. Riskli bulduğumuz ve kalabalık ortamlardan uzak duralım. Unutmayalım ki, her şey bizim daha sağlıklı ve sevdiklerimizle bir arada yaşam sürebilmemiz için.” dedi.

Vali Ünlü “Tedbirlere uymak vicdani sorumluluktur

 

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan son verilere göre 100 Bin nüfusa düşen Kovid-19 vaka sayısı oranı sıralamasında 81 il içerisinde Giresun’un 4’üncü sırada yer aldığına dikkat çeken Vali Ünlü, vatandaşlara zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları uyarısında bulunarak, akraba, eş ve dost ziyaretlerine ara vermelerini tembih etti. Caddede ve sokaklarda gördüğü yaşlı vatandaşlardan maske ve sosyal mesafe konusuna dikkat etmelerini isteyerek, dışarıda fazla kalmamaları ve mutlaka aşı yaptırmaları gerektiği telkininde bulundu.

 

Gazi Caddesinde bulunan esnaf ve vatandaşlardan alınan tedbirlere riayet edilmesini isteyen Vali Ünlü, Orhan Yılmaz Caddesi ve Malpazarı mevkilerinde alınan tedbirleri denetleyerek vatandaşlara uyarılarda bulundu. Bu tür denetimlerin cezalandırma amacıyla değil rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik olarak yapılacağını ifade eden Vali Ünlü, “Koronavirüse karşı mücadelemizi büyük dikkat ve ciddiyetle sürdürüyor; denetlemeye, bilgilendirmeye ve uyarmaya devam ediyoruz. Yerinde karar dönemi ile kademeli normalleşmeye başlayabilmek için tedbirlere daha çok önem vermek zorundayız. Görevlilerimizce Gazi Caddesine giriş/çıkış noktalarında HES kodu sorgulaması yapılıyor. Aldığımız kararlarla vatandaşlarımızın sağlık ve huzurunu korumaya çalışıyoruz. Salgın bitene kadar tedbirlerden taviz vermeden mücadelemizi sürdüreceğiz. Tedbirlere uymak vicdani sorumluluktur. Riskli bulduğumuz ve kalabalık ortamlardan uzak duralım. Unutmayalım ki, her şey bizim daha sağlıklı ve sevdiklerimizle bir arada yaşam sürebilmemiz için.” dedi.

 

Vali Ünlü sözlerine şöyle devam etti. “Geçen hafta İl Pandemi Kurulu Toplantımızı yaptık; alınan tedbirler, yapılan denetimler, aşı, filyasyon ve izolasyon takip çalışmalarını değerlendirdik. Bu değerlendirmenin ardından İl Hıfzıssıhha Meclisimizce ilimize yönelik bazı kararlar aldık. Gönül isterdi ki yeni tedbirler almak yerine daha önce alınan tedbirleri kaldırmak ama son veriler bizleri yeni kararlar almaya sevk etti. Salgınla mücadelemizin başarılı olması için hareketliliği artıracak, toplanmaları sağlayacak her türlü ortamdan uzak duralım. Tedbirlerden taviz verirsek mücadelemiz güçleşir” dedi.

 

Vali Enver Ünlü, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamada bölgemizdeki illerde belirgin bir artışın olduğuna dikkat çekerek, bu kritik süreçte vaka sayılarının aşağı çekilmesi için denetim ve kontrollerin sıklaştırılacağını, kalabalık ortamların oluşmaması için gerekli önlemlerin alınarak hareketliliğin azaltılması ve önlenmesi için de gerekli önlemlerin alınacağını söyledi.