Teknoloji
Giriş Tarihi : 07-10-2021 00:39   Güncelleme : 07-10-2021 00:39

Windows 11 iyi görünüyor

Microsoft'un bir sonraki Windows sürümü olan Windows 11, 5 Ekim'de geliyor. Teknik olarak, neredeyse nihai bir sürüm zaten burada ve bir düzineden fazla farklı bilgisayarda onunla çok zaman harcadık.

Windows 11 iyi görünüyor

Microsoft'un bir sonraki Windows sürümü olan Windows 11, 5 Ekim'de geliyor. Birçok yönden, zaten burada - Windows Insider'ların aylardır indirip test etmeleri için ücretsiz güncelleme mevcut ve Sürüm Önizlemesi gibi son sürümler büyük olasılıkla son işletim sisteminden ayırt edilemez.

Önümüzdeki hafta Tom Warren'dan tam bir inceleme yapacağız, ancak bu arada size Verge'in yeni işletim sistemine yükseltme konusunda genel olarak nasıl hissettiğine bir göz atmayı düşündük. ekipteki diğer önde gelen Windows kullanıcılarının en son sürümü kendi ev bilgisayarlarına yüklemeleri ve izlenimlerini toplamaları.

İşte şimdiye kadar nasıl gittiği.

Ev yapımı bir masaüstü bilgisayarda (Core i7-7700K, RTX 3060 Ti) ve 2017 Dell XPS 15 dizüstü bilgisayarda (Core i7-7700HQ)

Windows 11, masaüstümün 7. Gen Intel CPU, şirketin uyumluluk listesindeki en düşük 8. nesil yongalardan neredeyse her özelliğe (ve biraz daha fazla performansa) sahip olmasına rağmen yeterince iyi değil. Ancak bu, ISO görüntüsünü kullanarak Windows 10 kopyamın üzerine Windows 11'in bir kopyasını yüklememi engellemedi - sadece TPM modülümü açmam ve anakartımın BIOS'unda Güvenli Önyüklemeyi etkinleştirmem ve korkunç bir uyarı mesajı.

Neredeyse her şey bıraktığım yerdeydi ve PC oyunları da dahil olmak üzere neredeyse her şey beklediğim gibi çalışıyor. (Wallpaper Engine, ilk başta yeni duvar kağıdının nasıl yükleneceğini unuttu ve birkaç kez sistemim uyku modundan çıkamadı.) XPS 15'imin parmak izi okuyucusu ve burun kılları web kamerası hala berbat, ancak onlardan daha kötü değiller. Windows 10'daydı - Windows 11, ihtiyacım olan tüm sürücüleri bir kez daha otomatik olarak indirdi.

Ancak hiçbir şey daha iyi hissettirmiyor, bu yüzden yükseltmek için herhangi bir neden göremiyorum. HDR hala karışık ve Windows 11 görev çubuğunda Tom'la birlikteyim: dev bir geri adım. Bir uygulamayı görev çubuğuma sabitlemeden önce başlatmak zorunda kalmak can sıkıcı ve sistem tepsimde istediğim her simgeyi manuel olarak değiştirmek zorunda kalmak can sıkıcı. Ses seviyesi karıştırıcısını ayarlamak için neden tamamen yeni bir pencere açmam gerekiyor? Ses cihazlarımın farklı bir yerde olmasının bir nedeni var mı?

Ancak Windows 11'i kaldırıp geri dönmekle uğraşacak kadar yanlış bulamadım. — Sean Hollister

2019 Dell XPS 13 7390 dizüstü bilgisayarda (Core i7-10710U)

Son bilgisayarımı Windows 7'den Windows 10'a yükseltirken özellikle kötü bir zaman geçirdim — bitirdim sistemi silmek ve sıfırdan başlamak zorunda kaldım - bu yüzden rahatladım ve gerçeği söylemek gerekirse, Windows 11'e yükseltmenin ne kadar sorunsuz gittiğine biraz şaşırdım.

Şimdiye kadar yaşadığım tek sorun, yükseltmeden hemen sonra hem Chrome hem de Edge tarayıcılarının Facebook'u göstermeyi reddetmesi, ancak yeniden başlatmanın bunu düzeltmesiydi.

Bununla birlikte, bundan heyecan duymadım. yeni görev çubuğu ve Başlat menüsü. Başlat menüsünü Tom'un yaptığı gibi gerçekten özelleştirmeyi hiçbir zaman başaramasam da, döşemelerin görünüşünü beğendim ve kudurmuş bir düzenleyici olduğum için, döşemeleri eski halimi yansıtacak şekilde gruplandırma biçimimi gerçekten beğendim. çalışıyor ve mevcut projelerim için ihtiyacım olduğunda onları yeniden gruplandırıyorum. Gerçek özelleştirme seçeneklerinden yoksun olan bu yeni görev çubuğu, Microsoft'un kullanıcılarının daha karmaşık bir menü sistemini idare edecek kadar bilgili olduklarına artık güvenmediğine benziyor.

Windows 11'i yeni keşfetmeye başlıyorum, bu yüzden sevip sevmediğim daha fazla şey bulabilirim. Ama şu ana kadar benim için iyi çalışıyor - daha çok sevdiğimden emin değilim. — Barbara Krasnoff

Şu anda bildiklerinizi bilerek Windows 11'e yükseltir miydiniz?

Alex: Yükseltme ihtiyacı kesinlikle sıfır, yani hayır?

Alice: Evet. Windows 11'e yükseltme, daha önceki bazı yükseltmeler gibi, alıcının vicdan azabıyla - Windows Vista'ya bakmasıyla - beni köpürtmedi.

Cameron:  Yalnızca birkaç BIOS ayarıyla uğraşmak gerekseydi, evet. Bunu yapmak için zar zor motive oldum, ardından bu süreçte tüm SSD'mi yok ettim.

Chris: Tabii! Yani, oyun bilgisayarım gibi özel bir sürücüde işletim sistemi bulunan tek kullanımlık bir bilgisayar veya henüz kurmadığınız yeni bir iş dizüstü bilgisayarı kullanıyorsanız. Dosyalarla dolu bir çalışanınız ve bir B-yedekleme alışkanlığınız varsa, belki ertelerim. Ayrıca, yedekleme durumunuzu anlamaya çalışın.

Dan: Evet. (Hala Windows 2000'den, yani The Perfect Windows OS'den geçiş yaptığım için pişmanım.)

Gloria: Yeni cihazım Windows 11 ile geliyorsa, bundan nefret etmiyorum. Ancak yükseltme yaparak dokunmatik ekranım gibi donanım işlevlerini kaybedersem, Windows 10'a geri dönmeyi tercih ederim.

Mitchell: Ana bilgisayarımı yükseltmeyeceğim henüz, çünkü bir monitör kullanmak benim için oldukça önemli ve sadece… Windows bölümümle ilgili her şey, yeniden kurulması bir kabus. Bu şey benim için altından daha değerli.

Monica: Tabii, neden olmasın. Benim için büyük ayarlamalar olan bazı şeyler var, ama sanırım onları bir an önce kas hafızama yüklemem gerekecekti.

Kesinlikle daha yeni dizüstü bilgisayarımda ve masaüstümde.

Sean: Hayır, yükseltme yapmazdım, henüz benim için gerçek bir fayda yok. Belki çoklu monitör olayı bir keşif olacak, ancak şu anda tek bir dev 4K panel kullanmaya geri döndüm.

Ev yapımı bir masaüstünde (Core i7-4770K, GTX 980 Ti)

Windows 11'i yüklemek için birçok çemberden geçtim çok desteklenmeyen, TPM öncesi, Güvenli Önyükleme olmayan kişisel masaüstüm. Bu makineyi 2014'te yaptım, 2015'te 980 Ti'ye yükselttim ve o zamandan beri oyun ve fotoğrafçılık için günlük tek kişisel bilgisayarım oldu. Bunca yıldır Windows 10'da sağlam bir performans sergiliyor, oynadığım oyunlar için minimum gereksinimleri karşılıyor veya aşıyor - mütevazı ayarlarda 60 fps'den fazla istemiyorum.

Windows 11'i yüklemek için, Windows 11 ISO'nun bir bölümünü kullanarak değiştirdiğim bir Windows 10 ISO kullandım, bu da esasen Windows 10'u 11'e yükseltmeye kandırdı. İşletim sistemi bir Windows 10 güncellemesi çalıştırdığını düşündü, Windows 11 giriş ekranı aniden görünene kadar. Hepsi biraz riskli ve çok sinir bozucu geldi, ama işe yaradı! Silme veya temiz kurulum bile gerektirmedi.

Peki Windows 11 böyle bir süreçten geçtikten sonra yedi yıllık desteklenmeyen bir makinede nasıl çalışır? Şaşırtıcı bir şekilde, Windows 10 gibi bir çok şey.

Lightroom Classic, full frame kamera RAW dosyalarımda normalde olduğu kadar iyi çalışıyor; bu, çileden çıkaran bir veya iki çentik üzerinde, ancak fena değil. Fall Guys hala 60 fps'de çalışıyor. Diablo 2 Resurrected, düşük ve orta ayarların bir karışımı ile genellikle 55-60 fps arasındadır. Bu oyunlardan bazılarını ilk başlattığımda burada ve orada birkaç küçük hıçkırık vardı, ancak Windows 10'da garip gremlin yoktu. Artık bu şüpheli güncelleme sürecini atlattığıma göre, Windows 11'e karşı duygularımı büyük bir omuz silkme ile özetleyebilirim. ¯\_(ツ)_/¯

Sevmiyorum. Ben de sevmiyorum ama çok güzel duruyor. Bazen can sıkıcı başlangıç ​​menüleri ve görev çubuklarına rağmen ihtiyacınız olan tek şey yeni bir kat boyadır. — Antonio G. Di Benedetto

Ev yapımı bir masaüstünde (Core i5-9600K, RTX 2070)

Tamam, bu yüzden DIY bilgisayarıma kurulumun devam ettiğini hissettim bir süreç olmaktır. PC sağlık kontrolünden geçemedim. "Ama doktor! Kendimi iyi hissediyorum," dediğini bilgisayarımın söylediğini hissettim. Bu özel günde yapacak hiçbir şeyim yokmuş gibi, yükleme işlemi sırasında kavga çıkarmaması için bilgisayarımın testi geçmesi için hemen hemen her şeyi denemeye karar verdim.

Benim (ve bilgisayarımın) üstesinden gelmek zorunda olduğum en büyük engel, önyükleme sürücüsünün bölüm tablosu türünü MBR'den GPT'ye dönüştürmekti.

Neyse ki Microsoft, Komut İstemi'nde çalıştırılabilen kullanışlı bir MBR2GPT.exe aracı yaptı ve ben internette dolaşırken lordun işini SSD'me hızla yapıyor. İşinize yarayabilir. Benim için işe yaramadı.

Disk doğrulamasında başarısız oldum. Tekrar ve tekrar. Seçenekler tükenirken, bu diğer aracın yapamadığını yapabileceği umuduyla, üzerinde GParted bulunan önyüklenebilir bir USB sürücü yaptım, böylece günüme devam edebilirim. Ama bu noktada, bu aptal sürecin ne kadar uzun sürdüğü konusunda zaten sabırsızdım. Bilgisayarımı kullanan tek kişi benim! Gerçekten Güvenli Önyükleme'ye ihtiyacım yok!

Hızlı bir şekilde tamamlamaya çalışmak için duyduğum hevesle, bilirsiniz, tüm işletim sistemimi sildim. Elbette içinde önemli dosyalar vardı. Hayır, henüz ne olduklarını hatırlamıyorum (ve sabırsızlığımdan dolayı pişmanlık duymamak için asla hatırlamamayı umuyorum).

Sanırım iyi haber şu ki, Windows 11 şimdi. Sorun değil, ancak hayatımın geri kalanında Windows 10 kullanma fikrinden memnun kaldım. İyi koştu ve istediğim her şeyi yaptığı için ne olabileceğini gerçekten düşünmedim. Microsoft, Windows 10'un Windows'un son sürümü olduğunu söylediğinde sanırım biraz fazla ciddiye aldım.

Aralarında geçiş yaparak, Windows 11'in gözüme çok daha hoş göründüğünü söyleyebilirim - Microsoft benden nefret ettiği için görev çubuğunu en üste koyamamanız dışında.

Saatlerce ve saatlerce kararlılık testi yapmadım, ancak beta boyunca, sinir bozucu bir hata dışında çoğunlukla iyi oldu - bilgisayarımı prize takarsam veya fişini çekersem, birkaç saniye donacak saniye ve ekran birkaç kez siyah yanıp sönecektir. Bu, Windows 10'da olmuyor ve önizlemeyi ilk yüklediğimden beri bir sorun. Ayrıca yakın zamanda LG UltraFine 5K ile de sorun yaşamaya başladım. Windows, düştüğünü kaydetmiyor gibi görünse de, her iki dakikada bir birkaç saniye kararıyor. Bunun çoğunlukla Mac'ler için yapılmış bir Thunderbolt ekranı olduğunu anlıyorum, ancak bu sorunlar Windows 10'da ortaya çıkmadı. Test kurulumumdan çıkana kadar, ana bölümümde gerçekten Windows 11'e yükseltmemeyi tercih ederim. Bu sorunların dışında, Windows 10'un daha güzel bir sürümünü kullanmak gibi bir şeydi.

Yine de son bir kısa not: Windows 11 için beni en çok heyecanlandıran şeylerden biri Visual Studio'nun Hızlı Yeniden Yükleme özelliğiydi. burada, kodunuzdaki değişiklikleri yeniden oluşturmaya gerek kalmadan hızlı bir şekilde test edebilirsiniz.

Ah peki. — Mitchell Clark

2015 Surface Pro 4'te (Core i5, 4GB RAM)

Windows 11 yolculuğum engebeli bir yolculuktu. Surface Pro 4'ümde eski bir Windows 10 önizleme yapısıyla başladım, bu da Windows Update'in cihazımın Windows 11 için uygunluğunu kontrol etmesini sağlayamadığım anlamına geliyordu. Cihazım 2015'ten bu yüzden kesinlikle 5 yıllık kapsamın dışında. Windows, Windows 11'i önerir.

Bu cihazda değerli bir şeyim olmadığı için, bu yavruyu Windows 11 Sürüm Önizlemesi'nin temiz yüklemesiyle silmeye karar verdim. ISO'yu Microsoft'tan indirdim, ardından USB sürücümü biçimlendirmek ve önyüklenebilir USB'yi oluşturmak için Rufus'u kullandım. USB'yi taktım ve gerisini küçük makinem halletti.

SP4 için Windows 10 ve Windows 11 arasındaki en dikkate değer fark: Dokunmatik ekranım, özellikle başlangıçta, tamamen işe yaramaz değilse de oldukça gecikmeli. Parolamı (şimdi Windows Pin'im) girmek için genellikle yukarı kaydırabildiğimde, oturum açmada gezinmek için faremi ve klavyemi kullanmam gerekiyor. Windows Snap gibi bazı yeni özellikler iyi çalışıyor olsa da, varsayılan web tarayıcım Firefox'un henüz desteklemediği için hayal kırıklığına uğradım (şaşırmadım). Ayrıca, uygulama listem nerede? — Gloria Sin

Alienware R10 (Ryzen 5600X, RTX 3070, 32GB RAM), 2020 Dell XPS 13 (Core i7-1165G7, 16GB) ve 2015 XPS 13 (Core i5-5200U, 8GB) üzerinde )

Makinelerimden biri, orijinal olarak Windows 8 ile birlikte gönderilecek kadar eski ve Microsoft'un Windows 11 için desteklenen minimum özelliklerini karşılamadığını görünce şaşırdım.

Buna rağmen, temiz bir kurulum yapmak hiç olmadığı kadar kolaydı ve hiçbir uyarı vermeden uçup gitti. Windows 11, yalnızca 8 GB RAM'in getirdiği sınırlamalara rağmen, Windows 10'un şimdiye kadar yaptığı kadar iyi ve Windows 8'den çok daha iyi bir performans sergiliyor.

Aynı XPS 13'ün daha modern bir sürümünde , Windows 11'in beta sürümünü yükledikten sonra asla geriye bakmadım. Başlat menüsünün bir gece kaybolduğu o küçük snafu dışında herhangi bir sorunu yoktu. Bu makinede, kullanıcı arayüzündeki çeşitli ince ayarları diğer makinelerden daha çok takdir ediyorum, evde hissettiriyor ve onun gibi çalışıyor.

Masaüstümde en büyük engelle karşılaştığım yer - Tom'un eksiklikle ilgili evcil hayvan sorunu tüm monitörlerde saat gösterimi - ama aynı zamanda en önemli avantajlardan biri. Yeni bir Snap Layouts özelliği, Tweetdeck, Chrome ve Slack'i ana ekranımda hizalamayı çok daha kolay hale getiriyor.

Yükselttiğime pişman olmamı sağlayan tek şey bu bilgisayarlarda değildi ve bu Windows 11'de bir sorun değil. Farklı bir bilgisayarda Windows 10'a geri dönmeye çalışırken bir arkadaşıma veriyordum, yükleme işlemi, Windows 10 kurulum işleminde ve mavi ekranlı olarak hala çözülmemiş bir sürücü sorunuyla karşılaştı.

Aksi takdirde, hemen güncelleme ile ilgili herhangi bir sorun görmedim. — Richard Lawler

Ev yapımı bir masaüstü bilgisayarda (Ryzen 9 5900X, RTX 3090)

İş arkadaşlarımın bazı sıkıntılarıyla karşılaştırıldığında, Windows 11'e yükseltme sürecim son derece basitti . Tüm dosyalarımın harici bir sabit sürücüye yedeklendiğinden ve ardından korumalı bir sığınakta güvenli bir şekilde kilitlendiğinden ve belirli bir miktar endişeden emin olmanın dışında, baştan sona her şey çoğunlukla bir aksamadan gitti.

Artık Cortana'sız kurulum kesinlikle bir gelişme, ancak yine de etkinleştirmem/çıkarmam gereken tercihlerin ve hizmetlerin miktarı beni sinir ediyor. Hadi Microsoft, sana bir kez söyledim, sana milyonlarca kez söyledim, OneDrive'ı benim için çalıştırmaya çalışmayı bırak, bu olmayacak. Yeni bir yükleme yapıyor olsaydım bu soru yağmurunu anlayabilirdim, ancak yükseltme yapıyorsam tercihlerimi hatırlamasını beklerdim.

Sonunda tercihlerimi istediğim yerde buldum. onları istedi ve başlattı, en belirgin değişiklik, başlat menüsünün varsayılan yerleşimiydi. Görev çubuğunun ortasındaki küçük Windows simgesine alışmak biraz zaman aldı ama bir süre kullandıktan sonra başka bir yere koymayı hayal edemiyorum.

Bu alanı başka bir şey için kullanamayacaksam neden önerilen sekmeden kurtulmama izin ver?

Bazı meslektaşlarımın atlamak zorunda kaldığı çemberler göz önüne alındığında, bunların hepsi elbette küçük laflar. Ancak her şey düşünüldüğünde, Windows 11'e yükselttiğime ve Microsoft'un aldığı yönden memnunum. — Alice Newcome-Beill

Ev yapımı bir masaüstü bilgisayarda (Ryzen 5 5600X, RTX 3080) ve Razer Blade 14 dizüstü bilgisayarda (Ryzen 9 5900HX, RTX 3070)

Dürüst olmak gerekirse sizinle, tam olarak neden yükselttiğimi söyleyemem. Masaüstümü yalnızca oyun oynamak için kullanıyorum ve Microsoft'un Windows 11'in oyun için şimdiye kadarki en iyi Windows olduğu konusundaki ısrarına rağmen… Bu iddiayı destekleyecek pek bir şey olduğundan emin değilim. Ama yine de yükselttim ve bu nedir? Belki de gerçekten çekici olan bir Windows sürümü? Elbette, parlama öncesi bir Windows'u ortaya çıkaran noktalar var (favorim: bir şekilde Windows Media Player, MP4'ler için varsayılan medya oynatıcıydı? Woof, ne bir uygulama) ama genel olarak, Windows 11 ile ilgili bir şeyin sadece temelde etrafta olmak daha hoş. ~2001'den 2017'ye kadar her gün Mac OS kullandıktan sonra, bu bilgisayarları uzun süreler boyunca kullanmanın genel memnuniyetim için kullanıcı ortamının ne kadar önemli olduğunu kabul etmek benim için zor oldu.

Tebrikler!

Ve bu beni, çok daha fazla zaman geçirdiğim yeni iş dizüstü bilgisayarıma kurmaya ikna etmeye yetti. Bu ortamda, onu 32” harici bir ekranla eşleştiriyorum. Ve dizüstü bilgisayarımı geçmişte olduğu kadar çok takıp çıkarmasam da (artık kalacak hiçbir yerim yok!), uygulamaların çoğunlukla önceki konumlarına dönmesi bir gelişme oldu. . Bu en aptalca, en düşük düzeyde meyve "özelliği" ama Microsoft bunu vurgulamaktan utanmadı, bu yüzden burada tekrar bildireceğim: Trilyon dolarlık şirket tarafından geliştirilen 36 yıllık işletim sistemi, temel görevi yeterince yapıyor. Yaşasın mı?

Son bir gözlem: Microsoft, OneDrive veya Teams kullanmak istemiyorum. Cidden, kes şunu, garip. — Chris Grant

Ev yapımı bir masaüstü bilgisayarda (Core i9-9900K, RTX 3080)

Windows 10'u 11 ile değiştirmek yepyeni bir bilgisayar almış gibi hissettim. Bunun bir kısmı yeni bir monitörüm olduğu için olabilir - ama aynı zamanda işletim sistemi! Sadece daha temiz ve daha hızlı hissettiriyor. Hala beni rahatsız eden birçok küçük tuhaflık var. Güncellenmemiş menüler ve tamamen yok olmuş gibi görünen diğerleri (süper detaylı, süper çirkin ve yarı gizli Güç Yönetimi Menüsü'nü özleyeceğim).

Ama sonuçta sadece bir yükseltme gibi geliyor.

Ama belki de bu konuda bir görüş için bana güvenilemez. Chromium tabanlı Edge tarayıcıyı seviyorum ve görev çubuğunun merkez sahne olmasını seviyorum. — Alex Cranz

<.