Teknoloji
Giriş Tarihi : 05-10-2021 11:09   Güncelleme : 05-10-2021 11:09

Facebook şu anda kapalı mı? Bu küresel kesinti herkes için zor

Facebook sorunlarla karşılaştığında, acı çeken tek kişi o değil. Cloudflare gibi ücretsiz DNS sağlayıcıları ile birlikte hizmetlerin kapalı olup olmadığını söyleyen web siteleri ya mücadele ediyor ya da yetişmek zorunda.

Facebook şu anda kapalı mı? Bu küresel kesinti herkes için zor

Facebook gibi bir şey internetten düştüğünde, devasa zincirleme etkiler ortaya çıkar. Örneğin, hizmetlerin kapalı olup olmadığını size söylemeyi amaçlayan, Şu Anda mı Çalışıyor adlı bir web sitesi, Instagram'ın durumunu görmeye çalışan insanların yükü altında büyük bir mücadele veriyor. Bir DNS hizmeti çalıştıran bir şirket olan Cloudflare (DNS, bir web sitesi bulmaya çalışırken web tarayıcınız için bir harita görevi görür ve aynı zamanda büyük kesintiler söz konusu olduğunda muhtemelen suçludur), tutmak için fazladan kaynakları seferber etmesi gerektiğini bildiriyor. Facebook'u (veya Instagram veya WhatsApp'ı) tekrar tekrar yüklemeye çalışan insanların trafiğini kontrol edin.

Başka sitelerin kapalı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyorsa, yine de seçenekleriniz var. Saygıdeğer DownDetector'ın yanı sıra Down for Everyone veya Just Me var (DFEOJM, Is It Down ile ilgili sorun yaşayanın sadece ben olmadığımı bildirdi). Bu iki site arasındaki trafiği nasıl böleceğinize kendi aranızda karar vermenize ihtiyacım olacak, böylece onları da çökertmeyelim.

Bu biraz garip.

Şimdi işin eğlenceli kısmı burada. @Cloudflare, ücretsiz bir DNS çözümleyicisi, 1.1.1.1 çalıştırır ve birçok kişi bunu kullanır. Yani Facebook vb. çöktü... tahmin edin ne oldu? İnsanlar tekrar denemeye devam ediyor. Yazılım yeniden denemeye devam ediyor. https://t.co/qq6U47Tjc6

— John Graham-Cumming (@jgrahamc) 4 Ekim 2021

Bilgi korsanlığı dünyasında, Saldırganların temelde tonlarca bilgi işlem kaynağını bir araya getirip bunları bir web sitesine tonlarca trafik oluşturmak için kullandığı DDoS (Dağıtılmış Hizmet Reddi) saldırısı adı verilen bir şey var. Yeterince güce sahiplerse, web sitesi çökecek - ve bu, Kötü niyetli bilgisayar korsanları yerine, İnternet'in yarısı, tamamen birleşik irade yoluyla yanlışlıkla hizmeti eziyor. Sanırım Facebook'un durum sayfası diğer hizmetleriyle birlikte çöktüğünde böyle oluyor.

Not: Temelde yalnızca Facebook için internet bağlantılarını kullanan birçok insandan gelen komik bir yan etki var: birçok İSS ve T-Mobile, AT&T ve daha fazlası gibi hücresel sağlayıcıların da hizmetleri iyi çalışıyor gibi görünse de kapalı olduğu bildirildi. Ancak insanlar Facebook'a erişemedikleri için sorunun başka bir yerde olduğunu varsayabilirler.