Yaşam
Giriş Tarihi : 26-09-2021 16:20   Güncelleme : 26-09-2021 21:03

Gazeteci yazar Zeki Al sevenlerini üzdü. Zeki Al'ın kimdir? kendi kaleminden..

Giresunlu emekli öğretmen, gazeteci, yazar ve bestekar Zeki Al tedavi gördüğü Yalova Atakent Hastanesi’nde bu gece yaşam mücadelesine yenik düştü. Zeki Al kimdir? Zeki Al Giresun’un hangi köyünden?

Gazeteci yazar Zeki Al sevenlerini üzdü. Zeki Al'ın kimdir? kendi kaleminden..

Bir süredir tedavi gördüğü Akciğer Kanseri ile mücadele eden Gazeteci Zeki Al, Yalova Atakent Hastanesi’nde bu gece yaşam mücadelesini kaybetti. Al'ın cenazesinin bugün ikamet ettiği Sakarya Akyazı'da ki evinden helallik alındıktan sonra ikindi namazına müteakip Gazi Süleymanpaşa Camiinde kılınacak cenaze namazından sonra Kuzuluk Merkez Mezarlığı’na defnedileceği öğrenildi.

 

Şebin Gündem Gazetesi olarak hemşehrimiz eğitimci yazar Zeki Al'a Allah'tan rahmet kederli ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz.

 

 

Salih Zeki AL Kimdir?

Salih Zeki AL 27 Aralık 1947 yılında Espiye'de doğdu.

İlkokulu Giresun merkez Kemaliye, Çaldağ, İnişdibi'nde ve Dereli Gengene'de, ortaokulu Giresun Ticaret Lisesi ile Bulancak'ta, liseyi, Giresun Lisesi ile Giresun Kız Öğretmen Okulu'nda, Üniversiteyi Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde okudu.

25 yıl sınıf, 16 yıl ortaokul ve liselerde müzik öğretmenliği yaptı. 54 yıldır folklor, turizm, spor ve sanat ağırlıklı yazıları yerel ve ulusal gazetelerde yayınlandı. Yazıları "Giresun Gündem" ile Trabzon "Taka", Belçika “Yenihisar" gazetelerinde yazıları yayınlanmıştır. 1999 ile 2004 arası Cağaloğlu'nda Denge Yayınları'nda düzeltmen ve kitap resimleme sanatı üzerine çalıştı. Ayrıca yazarın ilköğretim okulları ve kolejler için yazılmış kitaplarda imzası vardır.

Yazar, Mavi Karadeniz TV'de "Karadeniz'de Spor" ile "Mavi Gündem" programlarında sunucu olarak yer aldı. Söz ve müziği kendisine ait 21 eserden oluşan ilk kitabı 2018'de çıktı. 9 Eseri klip olarak TV'lerde yayınlandı. Sözü ve müziği kendisine ait olan ve 64 eserden oluşan türküleri ile içinde anıları, türkü sözleri ile sanat fotoları yer alan ikinci kitabını 2020 yılında yayınladı. Yazar, beste türkülerinin yanı sıra, basın yoluyla çıkan yazıları ile görev aldığı TV programlarını internetten, şahsi blogunda ve çeşitli sanat, spor, kültür ile turizm dergilerinde yayınlamıştır. 49 yıl ara verdiği THM çalışmalarına 2018 yılında tekrar başlayan yazar, birçok türkü yazmış ve bestelemiştir.

Evli ve iki kız babası olan Zeki Al, 26 Eylül 2021 tarihinde Yalova Atakent Hastanesinde üç yıldır muzdarip olduğu hastalığı sebebiyle yoğun bakımda iken hayatını kaybetti. Cenazesi uzun süre öğretmenlik yaptığı Sakarya Akyazı Kuzuluk’da toprağa verildi.