Teknoloji
Giriş Tarihi : 24-10-2021 18:20   Güncelleme : 24-10-2021 18:20

Google, abonelikler ve müzik akışı uygulamaları için Play Store ücretlerini düşürdü | Engadget

Apple, her iki şirket de antitröst incelemesiyle karşı karşıya kaldığı için son aylarda ücretleri de düşürdü.

Google, abonelikler ve müzik akışı uygulamaları için Play Store ücretlerini düşürdü | Engadget

Google, daha fazla geliştirici için Play Store hizmet ücretlerini kesiyor. Şirket şu anda yinelenen bir aboneliğin ilk 12 ayı için yüzde 30 komisyon alıyor ve bu komisyon ilk yıldan sonra yüzde 15'e düşüyor. 1 Ocak'tan itibaren Google, hizmet ücretini ilk günden yüzde 15'e indirecek. Şirket, geliştiricilerin "müşteri kaybı, abonelik işletmelerinin bu indirimli orandan yararlanmasını zorlaştırdığını" söylediği için değişikliği yaptığını söyledi. yüzde 10. Android ve Google Play ürün yönetimi başkan yardımcısı Sameer Samat bir blogda, "Yeni oranlar, medya içeriği sektörlerinin endüstri ekonomisini tanıyor ve Google Play'in geliştiriciler ve temsil ettikleri sanatçı, müzisyen ve yazar toplulukları için daha iyi çalışmasını sağlıyor." İleti. "Öncelikle kullanıcıların içerik tüketmek için ödeme yaptığı video, ses veya kitaplar sunan" uygulamalar için hizmet ücretleri, Play Medya Deneyimi Programı'nın bir parçası olarak belirli koşulları karşılamaları halinde yüzde 10 ila 15 arasında olacaktır.

Önceden Bu yıl Google, bir uygulamanın oluşturduğu yıllık 1 milyon dolarlık ilk gelir için Play Store ücretlerini yüzde 30'dan yüzde 15'e düşürdü. Şirket, bu hareketin Android geliştiricilerinin yüzde 99'unun şirkete ödediği ücretleri yarı yarıya azaltacağını söyledi.

Apple, son iki yılda bazı durumlarda App Store ücretlerini de düşürdü. Yıllık geliri 1 milyon doların altında olan uygulamalar, Apple News kullanan haber kuruluşları ve bazı video akış servisleri, Apple'a standart yüzde 30 yerine yüzde 15 ödeme yapıyor. Bununla birlikte, CNBC'nin belirttiği gibi, Apple, payını yüzde 15'e düşürmeden önce ilk yıl için hala yüzde 30'luk bir abonelik dilimi alıyor, bu nedenle Google, bu sefer Apple'dan önce hamlesini yapıyor.

Google ve Apple oldu. son zamanlarda uygulama mağazaları üzerinde daha yoğun bir antitröst incelemesiyle karşı karşıya. Düzinelerce eyalet başsavcısı, Temmuz ayında Google'a karşı dava açarak şirketi Android uygulama dağıtımı üzerinde tekel kurmakla suçladı.

Her iki şirket de Epic Games ile ilgili davalara karıştı. Apple, Epic'e karşı açtığı davayı büyük ölçüde kazandı, ancak Epic'in lehine olan tek kararda kalmak istedi: App Store geliştiricilerinin kullanıcıları alternatif ödeme şekillerine yönlendirmesine izin verme zorunluluğu. Bu arada Google, bu ay Epic'e uygulama içi satın alma ücretlerini atladığı ve Play Store geliştirici sözleşmesini ihlal ettiği iddiasıyla karşı dava açtı.